Ünlü Yazarlardan Kişisel Gelişim Tavsiyeleri

Paylaş

Ünlü Yazarlardan Kişisel Gelişim Tavsiyeleri

Günümüzde kişisel gelişim kitapları sayı bakımından çok, içerik bakımdan kopya taşıması nedeniyle toplum bir kenara bırakıp bu kitapları hafife alır. Bu işe hakkını verip uzun süren araştırmalar sonucunda eserlerini topluma kazandıran ünlü yazar ise büyük kitlelere ulaşmıştır.

Sabrın Önemi

Ünlü yazar Vincent Van Gogh şöyle açıklamıştır; önemli şeyler bir anda yapılamaz; ufak şeylerin bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu söz bir işe atılırken insanda olan hevesin bir zorluk çıktığı anda hemen pes etme girişiminde bulunmaktır. Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir sözü ile de tavsiye edilen durum kişisel gelişimde ilerleme kaydetmek için gösterilen emeğin sürekli olarak sürdürülmesidir.

Kendi Doğrunu Bul

“Kendi yolunda yanlış gitmek, başkasının yolunda doğru gitmekten iyidir.” cümlesi de ünlüDostoyevski’ye aittir. İnsan kendi doğrusunu başkasının işlerine tercih etmeli bir koyun sürüsünün en öndekini takip ettiği gibi sorgusuz ilerlememesi amaçlanır. Bu konunun en başta tercih edilen durum olması yaratıcılığın devamlı kılınması ve bunu kendi hayat tarzına göre şekillendirilmesi amaçlanır.

Önyargını Yık

Kişisel gelişim yazarlarının tavsiyeleri hatta kitaplarında uzun süreli anlattığı başlıca konulardan biridir. İnsanoğlu önyargıyı ya da yargısız infazı o kadar huy edinmiş durumda ki gün içinde yapmadığı bir saat dilimi bile yok. Amacı iyi insan olmak isteyen insanların yapması gereken her durumun ayrıntısını öğrenmeden ya da dışarıdan öyle olmadığını anlamadan bir düşünce dahi aklından geçirmesi kişisel gelişime aykırıdır. Kişisel gelişimin fark edilmesi durumu şöyle başlamalıdır. Size en yanlış gelen ya da yargının tam anlamıyla yapılacağı bir durumda bile yapılan her davranışın bir anlamı olduğunu kavramak insan olmanın ve işte o zaman kişisel gelişimin tamamlandığını belirler.

Zorluklarla Yüzleş

Her insanın vardır bir zayıf gözükmesine neden olan durum. Bu insanlara yapılan anketlerle en zorlu en korkutucu olayın toplum önünde konuşma yapmak olduğu aşinadır. Ya da reddedilme korkusu buna örnektir. Eğer ki bunların üstesine gidip belirli aşamalara bölüp bir adım atmamak insanın olduğu yerde saymasından başka bir şey değildir. Kişisel gelişimin tamamlanması da güç bir şeydir çünkü her insanın içinde vardır eksik hissettiği bir yanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir