Kişisel Gelişimin Püf Noktaları Nelerdir?

Paylaş

Kişisel Gelişimin Püf Noktaları Nelerdir?

Her insanın kişisel gelişime ihtiyacı vardır. Yerinde sayarak, gelişimi ret ederek hayatın karmaşık fırtınalarına karşı gelemeyebilirsiniz. İşte bu yüzden her türlü zorlu koşullara göğüs gerebilmek, güçlü, irade sahibi olabilmek için kendinizi geliştirmelisiniz. İnsanlar çoğu zaman büyük acılara maruz kaldıklarında üstesinden gelemeyip, nasıl baş edeceklerini bilemedikleri için intihar ederler ya da intihar girişiminde bulunurlar. Ve bu durum her geçen gün artmaktadır. Oysa insan yeterli olgunluğa ulaştığı zaman bu hayatta canından daha kıymetli hiçbir şey olmadığını algılayabilir. Hayatı sadece kendiniz için zor zannetmeyin. Herkes bir takım zorluklar yaşayıp en dibe de batabilir. Önemli olan azimle dipten çıkmak ve daha çok zirveye çıkmak için emek harcamaktır.

Gelişim Süreci

Kaliteli bir yaşam istiyorsanız ki bunu her insan hak eder öncelikle durup bir düşünün. Kendimi nasıl geliştirebilirim? İş hayatımda ya da insan ilişkilerimde nasıl başarılı olabilirim? Çok büyük başarılara imza atmış insanların geçmişlerine bir bakın. Hatalar, acılar, hüzünler görürsünüz. Her yaşadığı olaydan gerekli dersi alıp tecrübelerine yenilerini ekleyerek, hayatına devam edebilmek, tek başına, güçlü, ayakları yere sağlam basan bir insan meydana getirir. Hepimiz her insandan, her olaydan bir şeyler öğrenebilir, daha sağlam kişilikler olarak yolumuza devam edebiliriz. Çoğu zaman hayat karşınıza fırsatlar çıkarır. Ön yargılarınız ile hareket eder, yapamam, başarılı olamam diye düşünürseniz zaten başarılı olamazsınız. Denemeden başarılı olup olamayacağınızı bilemezsiniz.

Yeterli öz güvene sahip olursanız zaten bunu bilir, sizi kimsenin durduramayacağı gibi kendinize engel olmayı bir tarafa bırakırsınız. Azimle bir yola baş koyarsanız emin olun sonucu başarı olacaktır. En önemli püf noktası da budur. Öz güven. Bu ipucu yolunuza ışık tutacaktır. Kendinize inanın ve güzel fırsatları ön yargılarınıza kurban etmeyin. Şunu net söyleyebilirim ki, yeterli donanıma sahip, gelişim sürecini tamamlamış, öz güven sahibi bir insan kesinlikle ve kesinlikle hayatının her alanında başarı sahibi olacaktır. Gelişim süresince bir sınır, bir nokta yoktur. Hayatınız boyunca edineceğiniz bilgi, araştırma, genel kültür size bağlıdır. Dolu mu yaşamak istersiniz boş mu? Seçim sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir