Bir Alan Adı (Domain) Oluşturmak

Paylaş

BİR ALAN ADI OLUŞTURMA

Alan adı, insanların web sitene ya da e-postana yönlendirmek için kullandığın, ‘coach-and-courses.com’ (yazara ait alan adı) gibi bir addır. Alan Adı almak için bir şirkete ya da kuruluşa sahip olman gerekmez. İnternet’te varlık göstermek isteyen herkes edinebilir.

Kendi alan adının olması işletmene itibar sağlar. Hosting hizmeti aldığın firmayı değiştirsen dahi aynı alan adını kullanmaya devam edebilirsin, ki bu buda işin için devamlılık sağlar ve müşterilerinin seni bulmasını kolaylaştırır. Kendi alan adını yaratman için geçerli diğer bir sebep de şudur: Sitende reklam vermek istersen, reklam verenler alan adını göz önüne alacaklardır. İyi ve güvenli bir ad, değerini artırır.

Alan adı olarak firma ismini kullanacaksın diye bir zorunluluk yok; işini tarif eden bir ad seçebilirsin. Örneğin B&Q’nun web sitesinin alan adı ‘diy.com’dur.

BBC’nin alan adına bakacak olursan, ister www.bbc.com, ister www.bbc.co.uk, ister www.bbc1.com yaz; hepsinde BBC’ye ulaşırsın. Bunun nedeni, başkaları kullanmasın diye BBC’nin kendi orijinal adresine benzer alan adlarını da almış olmasıdır.

Her geçen gün alınan alan adı sayısı artmaktadır. Çoğu firma alan adlarını ve benzer varyasyonlarını aldığı için benzersiz bir alan adı bulmak iyice güçleşti. Ayrıca alan adı simsarları da işleri zorlaştırmaktadır. Almak istedğin isim zaten kullanımdaysa alternatifleri düşünmelisin: “.com.tr ya da .xyz” gibi alternatif alan adı uzantıları tercih edilebilir, isme tire işareti eklenebilir veya toptan farklı bir isim seçilebilir.

Alan adı işinin kimliği için önemliyken, Google ya da diğer ara motorları için önemli değildir. Arama motorları alan adından çok, web sitesindeki özgün içeriği ve metadatayı sıralamakla ilgilenirler.

SEÇTİĞİN ALAN ADI KULLANILABİLİR Mİ?

Eğer seçtiğin alan adı uygun olup olmadığını ya da değilse kime ait olduğunu Nominet’in ’WHOIS’ hizmetini kullanarak öğrenebilirsin.

İstediğin alan adı farklı bir uzantıyla bitiyorsa adresi İnternet tarayıcısının adres çubuğuna yazıp söz konusu adrese girmeyi dene. Tarayıcı adresin bulunmadığını söylüyorsa problem yok, büyük ihtimalle adres kullanımda değildir. Alan adını düşük bir ücrete kaydedebilirsin. Ancak istediğin adresi yazdığında ‘register this domain name’ (bu alan adını tescilleyin) ibaresi olan bir sayfa geliyorsa durum biraz daha çetrefilli demektir. Bunun anlamı, söz konusu adres bu alan adı simsarında olduğu anlamına gelir. Ayrıca alan adının sahi Türkiye de bile olmayabilir. Fiyat çoğu zaman teklif sistemi ya da pazarlık yoluyla belirlenir. Kimi firmalar istedikleri alan adını alabilmek için binlerce dolar ödemek zorunda kalırlar.

ALAN ADINI TESCİLLEMEK

Bazı hosting firmalarının fiyatlarına alan adı kaydı da dâhildir. İnternet’teki çok sayıda alan adı tescil firmasında da faydalanabilirsin. Böyle bir firma ile çalışacaksan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumundan (ICANN) yetki alıp almadıklarını kontrol et. Fiyatlar değişkendir ama görece ucuzdur: Genellikle 25-50 TL arasındadır. Tescil işlemi, alan adının haklarını bir yıl boyunca kullanmasını sağlar; alan adını kullanmaya devam etmek istiyorsan her yıl benzer bir ücret ödemen gerekiyor. Eğer alan adının fiyatı daha pahalıysa, bir spekülatörle iş yapıyorsun demektir.

Dikkat etmen gereken önemli nokta şu: alan adının sahibi hosting firması değil sen olmalısın; yoksa alan adını kullanmaya devam etmenin bedeli olarak fahiş bir fiyatla karşılaşabilirsin. Tescil işlemini hostingle değil de direkt olarak kendin yaptırırsan alan adının resmi ve idari yetkilisi olarak da sen gözükürsün. Bunun anlamı alan adının tüm kontrolünün sende olmasıdır. Örneğin istersen alan adını başka bir hosting firmasına taşıyabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar